Baro Başkanlığımız, Giresun Cumhuriyet Başsavcımız, Giresun Adli Yargı Komisyonu Başkanımızla yaptığımız ortak toplantı neticesinde Corona virüs tehlikesine karşı Giresun Merkez adliyesinde uygulanmak ve İlçe mülhakat adliyelerine de iletilmek üzere aşağıdaki tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir.  

1.Bugünden itibaren 06.04.2020 tarihine kadar olan Hukuk Mahkemelerindeki tüm duruşma ve keşifler ile Ceza Mahkemelerindeki tutuksuz işlere ait tüm duruşma ve keşifler avukatlardan mazeret dilekçesi vermeleri istenmeksizin ileri bir tarihe ertelenmiştir. Yeni belirlenecek duruşma günleri dosyada telefon numarası bulunan taraflara mahkemelerce Sms ve sair yollar ile iletilmeye çalışılacak; dosyanın taraf vekilleri olan meslektaşlarımız ise Uyap' tan yeni duruşma gününü öğrenebileceklerdir.

2.Ceza Mahkemelerindeki tutuklu işlere ait duruşmalar ise ertelenmeyecek; duruşmalar Segbis sistemi üzerinden yapılmaya devam edilecek;  meslektaşlarımız duruşmalara katılabileceklerdir. Sanıkların, müştekilerin, tanıkların beyanları, sorgu ve ifadeler SEGBİS yoluyla alınacaktır. Duruşmalarda yoğunluk olmaması için taraf meslektaşlarımızın izleyici gelmemesi yönünde tarafları uyarması önerilmektedir.

3.Cumhuriyet Başsavcılıklarında sadece ön büroya yazılı olan müracaat ve talepler alınacak, fiilen sözlü olarak şüpheli, müşteki, tanık ifadesi alma işlemleri ikinci bir duyuruya kadar alınmayacaktır.  Bu konuda Kolluğa da benzer uygulama için yazı yazılacaktır.

4. Yukarıda belirtilen hususlar dahil hukuki tüm süreler erteleme süresince kesilmeyip devam etmekte olduğundan;  meslektaşlarımızın cevap süreleri, kesin süreler, zamanaşımı,  hak düşürücü  ve sair devam eden tüm sürelerin işlemeye devam ettiğini unutmayarak  hak kaybı yaşanmaması hususunda dikkatli olmaları gereğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

5.UYAP sistemi üzerinden dilekçe gönderilmesi konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak bu süreçte kalemlerde de sınırlı görevli olacağından bu husus dikkate alınmalıdır.      

6. Bu ortak karara rağmen Baromuz, HSK ya da Adalet Komisyonlarının sonradan duruşma yapmak konusunda ısrar edecek mahkeme çıkması halinde duruşma yapılmaması konusunda talimat verme yetkisi olmadığından  bu şekilde uygulama yapacak mahkeme olması halinde meslektaşlarımıza ayrıca duyurulmaya çalışılacaktır.

7.Yoğunluğun arttırılmaması bağlamında aynı duyarlılığın icra müdürlüklerinde de gösterilmesi  gerekmektedir.

8.Ayrı bir Adalet Komisyonu bulunan Şebinkarahisar İlçemizde ve bağlı mülhakatlarındaki yukarıda saydığımız tüm hususlar ise 31.03.2020 tarihine kadar olan duruşmalar ve keşifler için de uygulanacaktır.

9. Gelişmelere göre yeni bilgilendirmeler de yapılacaktır. Saygılarımla.

                                                                                                                                                               Giresun Barosu Yönetim Kurulu Adına

                                                                                                                                                               Baro başkanı Av.Soner KARADEMİR

Tarih : 16.3.2020
Okunma : 561

© 2020 - Giresun Barosu

Adres : Çıtlakkale Mah. Atatürk Bulvarı No.121/1 - GİRESUN / Telefon - Faks : 0 454 215 76 57 / 0 454 215 76 58
Adli Yardım Bürosu: 0 454 215 76 69 | Sosyal Tesis : 0 454 215 76 69 / D:17
E Posta : giresunbarosu@gmail.com
Giresun Barosu Union of Black Sea Countries Bar Association (BCBA) üyesidir.