ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

          Basın emekçilerinin haklarının yasal olarak güvence altına alındığı ilk yasal düzenleme olan 212 sayılı “Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştırılanlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunun” yürürlüğe girdiği 10 Ocak 1961 tarihinden itibaren 10 Ocak günü ülkemizde Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır.

             Gazeteci; ilkeli ve tarafsız yayın adına emek veren basın çalışanlarının bütünüdür. Kamuoyunun aydınlatılması ve doğru bilgilendirilmesi adına önemli ve hayati bir görev üstlenmiş olan basın çalışanları, aynı zamanda toplumun ortak sesini ve vicdanını da temsil etmektedirler. 

          Basın emekçileri toplumun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi sürecinde görevlerini ifa ederlerken farklı görüş ve düşünceleri objektif ve tarafsız yayın anlayışıyla yayınlamak ve bu suretle çok sesliliğe katkı sağlamakla da yükümlüdürler. Basın emekçilerinin bu yükümlülüklerini yerine getirebilmeleri açısından ise düşünce, ifade ve basın özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılması gerekliliği yadsınamaz bir gerçektir. Zira bağımsız ve özgür basın aynı zamanda demokratik hukuk devletinin de vazgeçilmez bir unsurudur.

            Anayasal bir hak olan haber alma hakkının temsilcisi olan basın çalışanları,  aynı zamanda gündeme taşıdıkları konularla ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine de katkıda bulunmakta, toplumun talep ve beklentilerini yansıtmak suretiyle kamusal bir görev de ifa etmektedirler.

          Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. Giresun Barosu Yönetim Kurulu

Tarih : 10.1.2019
Okunma : 193

© 2019 - Giresun Barosu

Adres : Çıtlakkale Mah. Atatürk Bulvarı No.121/1 - GİRESUN / Telefon - Faks : 0 454 215 76 57 / 0 454 215 76 58
Adli Yardım Bürosu: 0 454 215 76 69 | Sosyal Tesis : 0 454 215 76 69 / D:17
E Posta : giresunbarosu@gmail.com
Giresun Barosu Union of Black Sea Countries Bar Association (BCBA) üyesidir.